Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

ASTRONALIA 2024 – KOSMICZNE DŹWIĘKI I WIZJE

13 kwietnia, 11:00 - 17:00

ASTRONALIA 2024 – KOSMICZNE DŹWIĘKI I WIZJE to projekt artystyczno-naukowy Fundacji Artystycznej KOSMOS z Torunia. Jest to cykl wydarzeń realizowanych w czterech miejscowościach Województwa Kujawsko-Pomorskiego leżących na Szlaku Kopernikowskim: w Brodnicy, Chełmnie, Grudziądzu i Toruniu. Na projekt składają się koncerty, wykłady i warsztaty zaplanowane na czas od kwietnia do grudnia 2024. Cykl wydarzeń ASTRONALIA 2024 jest kontynuacją bardzo dobrze przyjętego projektu DE REVOLUTIONIBUS 2023 (przygotowanego w związku z obchodami 550. urodzin Mikołaja Kopernika), realizowanego przez Fundację Artystyczną Kosmos w 2023.

PROGRAM:
– godz. 11:00 warsztaty dźwiękowo-astronomiczne (prowadzenie: VOICES OF THE COSMOS / Sebastian Soberski)
– godz. 13:00 warsztaty tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie (prowadzenie: Anna Ruta Pilewicz, Mati Szorstki Matyasik)
– godz. 19:00: multimedialny wykład astronoma Sebastiana Soberskiego (kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, radioastronom w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach k. Torunia)
– godz. 20:00: koncert muzyki elektronicznej grupy VOICES OF THE COSMOS (Rafał Iwański – Toruń, Wojciech Zięba – Grudziądz) wzbogacony kosmicznymi obrazami wideo

Istotna w projekcie ASTRONALIA 2024 jest promocja lokalnej muzyki elektronicznej i astronomii, także w nawiązaniu do spuścizny naukowej Mikołaja Kopernika oraz zainteresowanie interdyscyplinarnym charakterem zjawisk artystycznych. Proponowane koncerty i wykłady dedykowane są szerokiej grupie odbiorców, natomiast warsztaty dźwiękowe i wizualne skierowane są do dzieci i młodzieży. Szerokie rzesze odbiorców w całym zakresie wiekowym zainteresowane muzyką oraz filmem odnajdą także nowy świat wiedzy naukowej z zakresu nowoczesnej astronomii, kosmologii, fizyki i rewolucji Kopernikańskiej.

Informacje o VOICES OF THE COSMOS:
Grupa stworzona przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z takich grup jak ||ALA|MEDA|| czy HATI) i Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS, producenta instrumentów akustycznych) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Projekt VOICES OF THE COSMOS w nowatorski sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe, korzystają też z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych, a także rozmaitych obiektów akustycznych. Grupa od 2009 roku popularyzuje astronomię przez muzykę i muzykę w środowisku naukowym oraz eksperymentalne techniki generowania dźwięków elektroakustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w prestiżowych instytucjach naukowych, galeriach, klubach i na festiwalach muzycznych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba, a także warsztaty dźwiękowo-astronomiczne.

Organizatorem projektu jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia.

Partnerem Głównym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerzy: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, Brodnicki Dom Kultury.

Patronat medialny: Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, URANIA – Postępy Astronomii.

 

Szczegóły

Data:
13 kwietnia
Czas:
11:00 - 17:00

Miejsce

BRODNICKI DOM KULTURY
Przykop 43
Brodnica, kujawsko-pomorskie 87-300 Polska
Telefon:
564982142
Strona internetowa:
bdk.brodnica.net

Organizator

Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia.

Oficjalna strona internetowa Brodnickiego Domu Kultury

Skip to content