Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

FILMOTEKA BDK – „OSKAR I PANI RÓŻA”

16 stycznia, 11:00 - 13:00

ZAPRASZAMY  WSZYSTKIE SZKOŁY POWIATU BRODNICKIEGO DO UCZESTNICTWA W PROJEKCIE FILMOTEKA BDK!

Jego celem jest nie tylko umożliwienie spotkania z kinem, ale przede wszystkim wsparcie uczniów i pedagogów w ich dążeniu do podnoszenia kompetencji medialnych. Chcemy, by FILMOTEKA BDK wzbogaciła ścieżkę edukacyjną nauczycieli, pogłębiając ich wiedzę na temat sztuki filmowej, uczniów zaś przygotowała do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą audiowizualną, w której film zyskał wyjątkowe miejsce jako jedna z najpopularniejszych form sztuki, komunikacji i perswazji. Wiedza o tym, jakich środków używają twórcy filmowi, by konstruować swoje przekazy i co dzięki nim można osiągnąć wzbogaci kompetencje każdego świadomego pedagoga oraz ucznia.                 Program FILMOTEKI BDK dedykowany jest uczniom na wszystkich poziomach kształcenia, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów szkół średnich, ponieważ nowa formuła egzaminu dojrzałości wymaga od nich umiejętności zrozumienia środków, jakimi operują teksty kultury oraz otwartości na związki intertekstualne. Te umiejętności rozwija analiza filmu, a ekranizacje lektur korespondują z podstawą programową poszczególnych etapów kształcenia. Oprócz arcydzieł kinematografii polskiej, uczniowie mają także szansę zapoznać się z wielokulturowością w filmie – umowa licencyjna z Motion Picture Licensing Company pozwala nam korzystać z tysięcy tytułów zagranicznych producentów filmowych i telewizyjnych.                 Spotkania FILMOTEKI BDK odbywają się na sali widowiskowej Brodnickiego Domu Kultury, a ich przebieg przewiduje krótkie wprowadzenie, projekcję oraz dyskusję po seansie (jeżeli czas na to pozwoli). Do wyświetlanych filmów dołączane są interdyscyplinarne materiały dydaktyczne.                                WSZYSTKIE SEANSE FILMOTEKI BDK SĄ BEZPŁATNE (projekt realizowany jest w oparciu o dotację Urzędu Miasta Brodnicy) INFORMACJE – Kasia Watkowska, tel. +48 668 283 124

 

09:00 – „MAŁY KSIĄŻĘ” (110 min.) „MAŁY KSIĄŻĘ”, według Antoine’a de Saint-Exupery’ego to pełna przygód i magii historia dla dzieci i dorosłych, którzy też kiedyś byli dziećmi, choć niewielu z nich o tym pamięta… Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna niezwykła podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum Małego Księcia..

11:00 – „OSKAR I PANI RÓŻA” (105 min., seans dla uczniów klas 6-8 SP) „Oskar i pani Róża” to francuski film nakręcony na podstawie książki Erica Emmanuela Schmitta pod tym samym tytułem. „Oskar i pani Róża” to film o oswajaniu najgorszego lęku, lęku przed śmiercią. To przestroga dla rodziców, przypomnienie, jak ważne jest wsparcie, bliskość, szczerość, nadzieja i miłość. To mądre kino, w którym, jak w życiu – łzy i smutek mieszają się uśmiechem.

13:00 – „KRÓLIK PO BERLIŃSKU” (50 min.) Jest to opowieść o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru Berlińskiego. Pas ziemi między dwoma murami był jakby “stworzony” dla tych zwierząt. Pełno nietkniętej trawy, drapieżniki zostały za murem, a strażnicy pilnowali, żeby żaden człowiek nie “zakłócał” spokoju królików. Przez 28 lat żyły tam zamknięte, ale bezpieczne. Niestety pewnego dnia Mur runął, a króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca. Film jest alegorią przybliżającą dzieje Europy Wschodniej z “króliczej” perspektywy. Jest to też pierwszy film przedstawiający historię muru i zjednoczenia Niemiec z tak nietypowej perspektywy bo z punktu widzenia królików. Odwołuje się do konwencji dokumentu przyrodniczego, w polskiej wersji prowadzonego narracją Krystyny Czubówny. Niemieccy redaktorzy zamawiający projekt bardzo entuzjastycznie zareagowali na pomysł zrobienia filmu o trudnym etapie niemieckiej historii przez dwóch Polaków, z zupełnie zaskakującej perspektywy. 

 

Szczegóły

Data:
16 stycznia
Czas:
11:00 - 13:00