Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

SZLAK KOPERNIKOWSKI NA KUJAWACH i POMORZU – otwarcie wystawy w BRODNICY

11 września 2023, 00:00 - 25 września 2023, 00:00

Brodnica dołączyła do miast, promujących Szlak Kopernikowski w naszym województwie.
Od 11 do 25 września na płycie Dużego Rynku w Brodnicy dostępna będzie plenerowa wystawa „Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu”.

Szlak Kopernikowski w województwie kujawsko-pomorskim to najmłodszy w regionie szlak kulturowy, mający znacząco uatrakcyjnić ofertę turystyczną województwa, pokazać je jako atrakcyjne kulturowo ale też ma pełnić rolę edukacyjną, uświadamiając i zapoznając turystów przemierzających szlak o życiu i działalności Mikołaja Kopernika oraz o jego związkach z regionem.

Otwarcie „Szlaku Kopernikowskiego” wiąże się bezpośrednio z przypadającą w 2023 r. 550 rocznicą urodzin wielkiego astronoma. Cała trasa ma charakter biograficzno- kulturowo- edukacyjny.

Poza szlakiem głównym, który zawiera pełen pakiet pozwalający obcować zarówno z postacią Kopernika, jego czasami i dziełem, dostępne są również trasy tematyczne – biograficzna i edukacyjna. Pierwszą z nich odkrywamy w czasie podróży z województwa pomorskiego przez Grudziądz, Toruń, aż po Włocławek. Na trasę tylko o charakterze edukacyjnym można zaś dostać się wprost z odcinka warmińsko- mazurskiego i podążać szlakiem na którym będzie można skorzystać z mocy atrakcji, jakie oferują astrobazy – choćby w Brodnicy i Golubiu-Dobrzyniu – planetaria w Toruniu i Grudziądzu czy też obserwatorium astronomiczne w Piwnicach.

Na ekspozycję w Brodnicy składać się będzie dwanaście plansz, które przedstawiają dostępne na Szlaku miejsca i obiekty. Niektóre z nich są wprost związane z Kopernikiem, takie jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz, inne zaś stanowią dowód na żywotność pamięci o wielkim uczonym i jego dziele.

Więcej informacji znajdziecie na stronie http://kpcd.com.pl/

Wydarzenie, to wspólna inicjatywa Brodnickiego Domu Kultury i Urzędu Miejskiego w Brodnicy.

Organizatorem wystawy jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu, a Honorowy Patronat nad nią objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Wydarzenie dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Szczegóły

Start:
11 września 2023, 00:00
Koniec:
25 września 2023, 00:00

Miejsce

Duży Rynek w Brodnicy

Organizatorzy

BRODNICKI DOM KULTURY
URZĄD MIEJSKI W BRODNICY

Oficjalna strona internetowa Brodnickiego Domu Kultury

Skip to content