BRACTWO KURKOWE – TO JEST NASZA TRADYCJA

Kto zna historię Bractwa Kurkowego w Brodnicy? A kto wie, że w 1859 r. Bractwo Kurkowe zakupiło na swoją siedzibę posesję, przy ulicy Przykop 43? Taaak, tę samą, w której dziś mieści się Brodnicki Dom Kultury. O tym wszystkim można przeczytać w zakładce „HISTORIA”, na naszej  stronie ale konia z rzędem temu, kto choć raz ją otworzył😎 Nie lubimy wracać do przeszłości, lekceważymy tradycję, ignorujemy historię, a to właśnie one nas kształtują, budują naszą tożsamość lokalną, silnie związaną z miejscem naszego urodzenia i dorastania.. Czy chcemy tego, czy nie, dorastanie w konkretnym miejscu, wśród konkretnych ludzi określa nas na przyszłe lata. I choć niektórzy twierdzą, że współcześnie te składowe naszej tożsamości tracą na znaczeniu, bo żyjemy w zglobalizowanej przestrzeni świata, to dla wielu z nas życie i doświadczenie zakorzenione jest w konkretnych miejscach, kulturze i historii.
Jednym z takich miejsc jest Brodnicki Dom Kultury, niegdysiejsza siedziba Bractwa Kurkowego. Nie chcemy zapomnieć o swojej historii, chcemy ją pielęgnować dla następnych pokoleń brodniczan tak, by – używając terminologii Stanisława Bieniasza, śląskiego prozaika i dramaturga – identyfikowali się ze swoją ojczyzną prywatną, swoim “światem najmniejszym”. Jest to o tyle trudne, że coraz więcej młodych osób odchodzi od tego typu tożsamości lokalnej i przyjmuje postawę wyniosłej izolacji. Chcemy to zmienić. Temu ma służyć projekt
“BRACTWO KURKOWE – TO JEST NASZA TRADYCJA”,
który złożyliśmy w IV. edycji PROGRAMU “MOJA MAŁA OJCZYZNA”, FUNDACJI BGK (Bank Gospodarki Krajowej). To pierwszy z serii projektów, o tematyce nawiązującej do naszej lokalnej tradycji, historii naszej “małej ojczyzny”, Ziemi Michałowskiej. W nasze działania planujemy włączyć zarówno dzieci, jak i starsze pokolenie brodniczan, seniorzy są bowiem skarbnicą wiedzy na temat dawnych czasów, a my chcemy, by to co funkcjonuje obecnie w przekazach ustnych zostało spisane i udostępnione szerokiemu gronu odbiorców. O szczegółach projektu poinformujemy wkrótce.
KOORDYNATORZY PROJEKTU – Małgorzata Miętkiewicz, Katarzyna Watkowska.
TRZYMAJCIE ZA NAS KCIUKI!😁