WITAMY PAŃSTWA W ZAKŁADCE, W KTÓREJ NA BIEŻĄCO BĘDZIEMY INFORMOWAĆ O WSZYSTKICH SZKOLENIACH, W KTÓRYCH UCZESTNICZYMY ORAZ O PROJEKTACH, KTÓRE REALIZUJEMY 🙂
************************************************************************
MAJ 2022
„SŁOWO MA MOC TWÓRCZĄ” – NOWY PROJEKT STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ KULTURY I SZTUKI „BRACTWO”.
„Trzeba nam dużo prostych słów jak chleb, miłość, dobroć, aby ślepi w ciemności nie zgubili właściwej drogi, trzeba nam dużo ciszy i w powietrzu i w myśli, abyśmy usłyszeli głos cichy, nieśmiały, głos gołębi, mrówek, ludzi, serc i ich bolesny krzyk pośród krzywd, pośród tego wszystkiego, co nie jest ani miłością, ani dobrocią, ani chlebem”. (Halina Poświatowska)
Od najdawniejszych czasów ludzie wierzyli, że słowa mają magiczną moc: to, o czym mówimy, naprawdę może się stać. Słowa dają i odbierają życie. Są błogosławieństwem i przekleństwem. Niszczą i leczą. Bywają jak uderzenie kamieniem i jak miód na serce. Napastliwe są przyczyną depresji i chorób, zachwytu – uskrzydlają.
Nasz projekt odsłania na nowo „słowo”, które staje się czynnikiem twórczym. Pokazuje jego moc sprawczą w tworzeniu. Chcemy, by na nowo otworzył młodzież na obcowanie z literaturą, która z kolei ma stać się impulsem, swoistą inspiracją do dalszego tworzenia.
Projet ma na celu pokazanie kreacji ilustracji w nowej odsłonie, w odejściu od schematu. Działanie jest otwarte na każdą formę sztuk plastyvcznych, wliczając w to formy przestrzenne i miniinstalacje.
Jest naszym pragnieniem, aby nowa realizacja przestrzenna poruszyła odbiorcę i zaskakiwała oryginalnością pomysłów, które drzemią w naszych głowach, a porusza je właśnie słowo.
Zadanie dofinasowano ze środków budżetu Gminy Miejskiej Brodnica oraz Starostwa Powiatowego w Brodnicy.**************************************************************************
LUTY 2022
„SIEJEMY KULTURĘ” – MAMY TO!!!!
Brodnicki Dom Kultury po raz kolejny został beneficjentem programu Narodowego Centrum Kultury Dom kultury +Inicjatywy lokalne!
Na 176 wniosków, które wpłynęły w ramach naboru z całej Polski, procedurę konkursową przeszło 50 samorządowych instytucji kultury, w tym BDK, który uplasował się na 6 pozycji, z punktacją 83, 5 punktów! Minimum punktacji wynosiło 78, 75).
Co to oznacza? Teraz to my możemy być mecenasem dla Waszych inicjatyw. Macie jakieś pomysły? Zapraszamy!
____________________________________________________________
Celem strategicznym programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne jest inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania domów kultury w życie społeczności lokalnej, odkrywaniu i rozwijaniu potencjału i kapitału kulturowego jej członków oraz kulturotwórczych zasobów społeczności.
Program skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę i poddane ewaluacji, a ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej. Główny nacisk programu położony jest na nawiązywanie przez dom kultury stałych relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których działa. Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego ma owocować stworzeniem wspólnych projektów na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej.************************************************************************
PAŹDZIERNIK 2021
Za nami warsztaty w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2021, na temat uczestnictwa dzieci i młodzieży w kulturze. Bardzo Młoda Kultura to wieloletni program wspierania edukacji kulturowej, którego strategicznym celem jest wzmacnianie jej roli, poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury.
Warsztaty poprowadził Mateusz Strzałkowski, z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, na zlecenie Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Celem warsztatów było poznanie potrzeb społeczno-kulturalnych, zainteresowań oraz sposobów spędzania wolnego czasu dzieci i młodzieży.************************************************************************
KWIECIEŃ 2021
Za nami szkolenie w zakresie programu ERASMUS + oraz udział w konferencji CYFROWE DOMY KULTURY.


************************************************************************
MARZEC 2021
Pandemia koronawirusa wywołała kryzys w wielu dziedzinach życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego. Odcisnęła piętno na kontaktach międzyludzkich, formach pracy i współdziałania. Dramatyczna zmiana wstrząsnęła naszym życiem, relacjami z rodziną i przyjaciółmi. Wpłynęła także na sposób, w jaki odbieramy kulturę. Instytucje kultury w dobie pandemii musiały zmienić zasady funkcjonowania. Mimo obaw są powody do optymizmu, powstają nowe projekty, angażujące i wspierające lokalne inicjatywy kulturalne. Jak pozyskiwać na nie fundusze
mogliśmy dowiedzieć ze szkolenia, organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, które pełni rolę Operatora regionalnego programu Bardzo Młoda Kultura Kujawsko-Pomorskie 2019-2021 realizując projekt Terenowy Dom Kultury.


SIERPIEŃ 2020
Brodnicki Dom Kultury bierze udział w projekcie „SIEĆ NA KULTURĘ W PODREGIONIE GRUDZIĄDZKIM”, który realizowany jest przez Fundację Wspierania Zrównoważonego Rozwoju, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Działanie nr 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.
************************************************************************
LUTY 2020
21 lutego, Brodnicki Dom Kultury, reprezentowany przez dyr. BDK, Małgorzatę Miętkiewicz oraz artystę plastyka BDK, Magdalenę Dobrosielską-Jankowską uczestniczył w spotkaniu, dotyczącym programu Narodowego Centrum Kultury, pn. BARDZO MŁODA KULTURA. Zadaniem programu jest projektowanie, testowanie i wdrażanie rozwiązań, które mają zbliżyć sferę edukacji i sferę kultury. Rozumieć to należy to bardzo szeroko jako współpracę między różnorakimi instytucjami kultury, szkołami i innymi placówkami oświatowo-wychowawczymi, organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze kultury lub edukacji oraz lokalnymi edukatorami, którym leży na sercu rozwój kompetencji społecznych dzieci i młodzieży poprzez wykorzystanie metod edukacji kulturalnej i animacji kultury. Spotkanie miało miejsce w gościnnych murach Wąbrzeskiego Domu Kultury.
Efektem szkolenia jest wspólny projekt Brodnickiego Domu Kultury oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Brodnicy,
„OBRAZ MOJE PIĘKNO – INNY, ZNACZY WYJĄTKOWY”
**************************************************************************