Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

FILMOTEKA BDK – seanse dla szkół

8 stycznia, 08:30 - 15:30

08:30 –  „MAŁY KSIĄŻĘ”  „MAŁY KSIĄŻĘ”, według Antoine’a de Saint-Exupery’ego to pełna przygód i magii historia dla dzieci i dorosłych, którzy też kiedyś byli dziećmi, choć niewielu z nich o tym pamięta… Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna niezwykła podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum Małego Księcia..

11:00 –  „CYBERSZANTAŻ” Czy wiesz czym jest ransomware? Albo sextortion? Ransomware, to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które blokuje system komputerowy lub szyfruje zapisane w nim dane, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie dostępu. Nazwa powstała ze zbitki angielskich słów ransom „okup” i software „oprogramowanie”. Krótko mówiąc – ransomware zmusza Cię do płacenia za dostęp do Twojego komputera. Z kolei sextortion to zjawisko, które wzięło swoją nazwę ze zbitki angielskich słów sex i extortion, czyli wymuszenie. To bezwzględny rodzaj przestępstwa, wykorzystujący wstyd i bezradność ofiary.   Scenariusz jest przeważnie taki: przestępca podszywa się pod atrakcyjną osobę, korzystając z fikcyjnego profilu oraz wcześniej przygotowanych transmisji i zdjęć uwodzi swoją ofiarę i nakłania ją do zrobienia erotycznych fotografii lub nakręcenia filmu. Później grozi, że udostępni kompromitujący materiał rodzinie i znajomym. Zwykle szantażystom chodzi o pieniądze, gdy jednak ofiarą jest osoba nieletnia, szantażysta może żądać kolejnych zdjęć i filmów pod groźbą upublicznienia już zdobytych materiałów. Tak pozyskuje się treści erotyczne, na których zależy osobom o skłonnościach pedofilskich. Sextortion jest już na tyle opłacalnym procederem, że przestępcy działają jak korporacje. Szantaż internetowy przeprowadzany jest przez dobrze zorganizowane biura, przypominające call-center.  Do tego zjawiska nawiązuje film „CYBERSZANTAŻ”. Zbuntowana nastolatka (w tej roli znana z serialu „Gra o tron” Maisie Williams) spędza wiele czasu w wirtualnej rzeczywistości. Uzależniona jest zwłaszcza od mediów społecznościowych. W końcu dziewczyna pada ofiarą intrygi, tytułowego „Cyberszantażu”, uknutej przez tajemniczego hakera. Anonimowy prześladowca terroryzuje ją, twierdząc, że opublikuje jej kompromitujące zdjęcia. W końcu zaczyna namawiać ją do popełnienia samobójstwa.  Scenarzystów „Cyberszantażu” zainspirowały prawdziwe historie osób, które stały się celem przestępców działających w Internecie.

13:00  – „JAK ZOSTAĆ KRÓLEM”. 31 października 1925 r. tysiące osób zgromadziło się na londyńskim stadionie Wembley, by uczestniczyć w uroczystym zamknięciu Wystawy Imperium Brytyjskiego. Do tłumów miał przemówić książę Albert, syn króla Jerzego V. (późniejszy król Jerzy VI). Jednak zamiast płomiennej mowy publiczność usłyszała tylko mało zrozumiały bełkot. W końcu młodszy brat następcy tronu zaciął się na dobre, wywołując drwiący śmiech na trybunach… Kto mógł wówczas przypuszczać, że za kilka lat ten nieśmiały mężczyzna zasiądzie na tronie Brytyjskiego Imperium i stoczy heroiczną walkę o….słowa.

 

WSZYSTKIE SEANSE FILMOTEKI BDK SĄ BEZPŁATNE! Informacji udziela Kasia Watkowska – tel. +48 668 283 124

Szczegóły

Data:
8 stycznia
Czas:
08:30 - 15:30